Türkiye

Adıyaman Gezi Rehberi

Adıyaman Gezilecek Yerler - Şehir Rehberi - Adıyaman 'da Ne Yapılır?

Adıyaman gezi rehberi ve şehir haritaları ile birçok detaya ulaşabileceğiniz kaynak oluşturduk. Bu içerik sizlere bilgi edinmenize, tavsiye almanıza yardımcı olacaktır. Kapsamlı ve kullanıcı dostu gezinmelerimizi üstelik ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sizler için, doğa güzellikleri, tarihi yerler, kamp alanları ve konaklama başta olmak üzere birçok kaynağa ulaşacaksınız.

Adıyaman Gezi Rehberi

Ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde olan Adıyaman, birçok yer imkanıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Dört bir yanında doğasıyla büyüleyen, tarihiyle birçok medeniyeti canlandıran bir şehrimizdir. Adıyaman gezi rehberi ile sizlerde planlamalarınızı kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğumuz haritalar ile mobil cihazlarınızdan kolayca yol tarifi alacaksınız.

Adıyaman Gezi Rehberi - İlçe Rehberi

Gezilecek yerler listenizi daraltarak zamandan tasarruf edin. Adıyaman ilçeleri gezilecek yerler listeleri sizlerin seyahatlerini pratik hale getirmek üzere dizayn edildi. Aşağıdaki ilçe görsellerini tıklayın ve o ilçede neler yapabilirsiniz bunları görün. Ayrıca harita kolaylığından da ücretsiz faydalanın.

Adıyaman Gezi Rehberi - Turizm Haritası

Adıyaman kapsamlı gezi haritası, gezilecek yerler listesi sizlere ücretsiz sunulmuştur.

Adıyaman Genel Bilgiler

Plaka Kodu : 2
Alan Kodu : (+90) 416
Nüfus (2022) : 635.169 Kişi (2022)
En Kalabalık İlçe : Merkez / 316.140 Kişi
En Sakin İlçe : Samsat / 6.673 Kişi
İlçe Sayısı : 9
Bölge : Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İklimi : Karasal İklim
Rakım : 669 metre
En Yüksek Rakım : 2.134 metre (Nemrut Dağı)
Kuzey Enlem : 370 25′-380 11′
Doğu Boylam : 370-390

Adıyaman Tarihçesi (Kısaca)

Antik dönemde Kommagene Krallığı’nın toprakları içerisinde yer almıştır. M.Ö. 1. yüzyılda Kommagene Krallığı’nın başkenti olan Arsameia antik kenti, günümüzde Adıyaman sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kommagene Krallığı, Roma İmparatorluğu’nun etkisi altına girmiş ve zamanla bu topraklar Roma’nın bir parçası olmuştur. Daha sonraki dönemlerde Bizans ve Sasani İmparatorluğu gibi çeşitli medeniyetlerin egemenliği altına girmiştir. İslam’ın yayılmasıyla birlikte Müslüman Arapların hakimiyetine girmiştir.

Osmanlı döneminde ise bölge, Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetimi altına girmiştir. 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun bir vilayeti olmuş ve modernleşme sürecine katılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla birlikte Adıyaman, Türkiye’nin bir ili haline gelmiştir. Tarımsal faaliyetlerin yanı sıra turizm açısından da zengin olan Adıyaman, Nemrut Dağı’ndaki tarihi kalıntıları ve doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Bu bölgedeki Nemrut Dağı Milli Parkı, tarihi kalıntıları ve doğal güzellikleriyle ziyaretçi çeken önemli bir turistik noktadır.

Bizlere Sosyal Medya'dan Destek Verebilirsiniz

İnstagram İcon Youtube İcon

5/5 - (23 Değerlendirme)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu