Türkiye

Afyon Gezi Rehberi

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler - Şehir Rehberi - Afyonkarahisar 'da Ne Yapılır?

Afyon gezi rehberi ve şehir haritaları ile birçok detaya ulaşabileceğiniz kaynak oluşturduk. Bu içerik sizlere bilgi edinmenize, tavsiye almanıza yardımcı olacaktır. Kapsamlı ve kullanıcı dostu gezinmelerimizi üstelik ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sizler için, doğa güzellikleri, tarihi yerler, kamp alanları ve konaklama başta olmak üzere birçok kaynağa ulaşacaksınız.

Afyon Gezi Rehberi

Ülkemizin İç Batı Anadolu bölgesinde olan Afyon, birçok yer imkanıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Dört bir yanında doğasıyla büyüleyen, tarihiyle birçok medeniyeti canlandıran bir şehrimizdir. Afyongezi rehberi ile sizlerde planlamalarınızı kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğumuz haritalar ile mobil cihazlarınızdan kolayca yol tarifi alacaksınız.

Afyon Gezi Rehberi - İlçe Rehberi

Gezilecek yerler listenizi daraltarak zamandan tasarruf edin. Afyon ilçeleri gezilecek yerler listeleri sizlerin seyahatlerini pratik hale getirmek üzere dizayn edildi. Aşağıdaki ilçe görsellerini tıklayın ve o ilçede neler yapabilirsiniz bunları görün. Ayrıca harita kolaylığından da ücretsiz faydalanın.

Afyon Gezi Rehberi - Turizm Haritası

Afyon kapsamlı gezi haritası, gezilecek yerler listesi sizlere ücretsiz sunulmuştur.

Afyon Genel Bilgiler

Plaka Kodu : 3
Alan Kodu : (+90) 272
Nüfus (2022) : 749,216 Kişi (2023)
En Kalabalık İlçe : Merkez / 324.996 Kişi
En Sakin İlçe : Kızılören / 2096 Kişi
İlçe Sayısı : 18
Bölge : İç Batı Anadolu Bölgesi
İklimi : Karasal İklim
Rakım : 1034 metre
En Yüksek Rakım : 2.581 metre (Sultan Dağları)
Kuzey Enlem : 37° 45° ve 39° 17°
Doğu Boylam : 29° 40° ve 31° 43°

Afyon Tarihçesi (Kısaca)

Afyonkarahisar’ın tarihi, çok eski zamanlara dayanır. Tarihî belgelere göre, şehir Frigya Krallığı döneminde önemli bir merkezdi. Daha sonra Lidyalılar, Persler, Makedonya Krallığı ve Roma İmparatorluğu gibi birçok medeniyetin egemenliği altına girdi. Helenistik dönemde önemini koruyan şehir, Bizans ve Selçuklular dönemlerinde de stratejik konumu nedeniyle önemli bir yerleşim yeri oldu.

1071 Malazgirt Meydan Muharebesi’nden sonra Anadolu Selçuklu Devleti’nin kontrolüne girdi. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise sınırlı bir süreliğine Candaroğulları Beyliği’nin ardından Osmanlı egemenliğine girdi. Modern dönemde Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar farklı siyasi olaylar ve gelişmeler yaşadı. Günümüzde Afyonkarahisar, tarihî izleri, doğal güzellikleri ve termal sularıyla önemli bir turistik destinasyondur.

Bizlere Sosyal Medya'dan Destek Verebilirsiniz

İnstagram İcon Youtube İcon

5/5 - (22 Değerlendirme)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu