Türkiye

Amasya Gezi Rehberi

Amasya Gezilecek Yerler - Şehir Rehberi - Amasya 'da Ne Yapılır?

Amasya gezi rehberi ve şehir haritaları ile birçok detaya ulaşabileceğiniz kaynak oluşturduk. Bu içerik sizlere bilgi edinmenize, tavsiye almanıza yardımcı olacaktır. Kapsamlı ve kullanıcı dostu gezinmelerimizi üstelik ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sizler için, doğa güzellikleri, tarihi yerler, kamp alanları ve konaklama başta olmak üzere birçok kaynağa ulaşacaksınız.

Amasya Gezi Rehberi

Ülkemizin Orta Karadeniz bölgesinde olan Amasya, birçok yer imkanıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Dört bir yanında doğasıyla büyüleyen, tarihiyle birçok medeniyeti canlandıran bir şehrimizdir. Amasya gezi rehberi ile sizlerde planlamalarınızı kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğumuz haritalar ile mobil cihazlarınızdan kolayca yol tarifi alacaksınız.

Amasya Gezi Rehberi - İlçe Rehberi

Gezilecek yerler listenizi daraltarak zamandan tasarruf edin. Amasya ilçeleri gezilecek yerler listeleri sizlerin seyahatlerini pratik hale getirmek üzere dizayn edildi. Aşağıdaki ilçe görsellerini tıklayın ve o ilçede neler yapabilirsiniz bunları görün. Ayrıca harita kolaylığından da ücretsiz faydalanın.

Amasya Gezi Rehberi - Turizm Haritası

Amasya kapsamlı gezi haritası, gezilecek yerler listesi sizlere ücretsiz sunulmuştur.

Amasya Genel Bilgiler

Plaka Kodu : 5
Alan Kodu : (+90) 358
Nüfus (2022) : 338.267 Kişi (2022)
En Kalabalık İlçe : Merkez / 149.592 Kişi
En Sakin İlçe : Hamamözü / 3.495 Kişi
İlçe Sayısı : 7
Bölge : Orta Karadeniz Bölgesi
İklimi : Karasal İklim – Karadeniz İklimi
Rakım : 411 metre
En Yüksek Rakım : 2.181 metre (Çalıca Tepesi)
Kuzey Enlem : 35° 00′ ve 36° 30′
Doğu Boylam : 40° 15′ ve 41° 03′

Amasya Tarihçesi (Kısaca)

Amasya, zengin bir tarihe sahip olan önemli bir şehirdir. Antik çağlardan beri birçok medeniyetin izlerini taşır. Hititler, Persler, Makedonlar, Pontus Krallığı ve Roma İmparatorluğu gibi farklı medeniyetlerin egemenliği altında kalmıştır. Pontus Krallığı döneminde önemli bir merkez haline gelmiş, Roma döneminde de stratejik bir konuma sahip olmuştur.

Bizans ve Selçuklu dönemlerinde de önemini koruyarak gelişmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altına girdikten sonra da kültürel ve ekonomik anlamda önemli bir şehir olmuştur. Osmanlı döneminde eğitim, sanat ve kültürün gelişimine katkı sağlamıştır.

19. yüzyılda modernleşme sürecinde önemli bir rol oynamış ve milli mücadelede bir merkez olmuştur. Günümüzde Amasya, tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve kültürel mirasıyla Türkiye’nin önemli turistik şehirlerinden biridir.

Bizlere Sosyal Medya'dan Destek Verebilirsiniz

İnstagram İcon Youtube İcon

5/5 - (22 Değerlendirme)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu