Türkiye

Balıkesir Gezi Rehberi

Balıkesir Gezilecek Yerler - Şehir Rehberi - Balıkesir 'de Ne Yapılır?

Balıkesir gezi rehberi ve şehir haritaları ile birçok detaya ulaşabileceğiniz kaynak oluşturduk. Bu içerik sizlere bilgi edinmenize, tavsiye almanıza yardımcı olacaktır. Kapsamlı ve kullanıcı dostu gezinmelerimizi üstelik ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sizler için, doğa güzellikleri, tarihi yerler, kamp alanları ve konaklama başta olmak üzere birçok kaynağa ulaşacaksınız.

Balıkesir Gezi Rehberi

Ülkemizin Marmara ve Ege bölgesinde sınırları olan Balıkesir, birçok gezilecek yer imkanıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Dört bir yanında doğasıyla büyüleyen bir şehrimizdir. Balıkesir gezi rehberi ile sizlerde planlamalarınızı kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğumuz haritalar ile mobil cihazlarınızdan kolayca yol tarifi alacaksınız.

Balıkesir Gezi Rehberi - İlçe Rehberi

Gezilecek yerler listenizi daraltarak zamandan tasarruf edin. Balıkesir ilçeleri gezilecek yerler listeleri sizlerin seyahatlerini pratik hale getirmek üzere dizayn edildi. Aşağıdaki ilçe görsellerini tıklayın ve o ilçede neler yapabilirsiniz bunları görün. Ayrıca harita kolaylığından da ücretsiz faydalanın.

İlçeler Güncelleniyor

Balıkesir Gezi Rehberi - Turizm Haritası

Balıkesir kapsamlı gezi haritası, gezilecek yerler listesi sizlere ücretsiz sunulmuştur.

Harita Güncelleniyor

Balıkesir Genel Bilgiler

Plaka Kodu : 10
Alan Kodu : (+90) 266
Nüfus (2023) : 1.273.519 Kişi (2023)
En Kalabalık İlçe : Karesi / 188.846 Kişi
En Sakin İlçe : Marmara / 11.454 Kişi
İlçe Sayısı : 17
Bölge : Ege Bölgesi
İklimi : Akdeniz İklimi
Rakım : 70 metre
En Yüksek Rakım : 2.089 metre (Akdağ Tepe – Dursunbey)
Kuzey Enlem : 39º40′
Doğu Boylam : 26º28′

Balıkesir Tarihçesi (Kısaca)

Balıkesir, Türkiye’nin Marmara ve Ege Bölgeleri arasında yer alan tarihi ve kültürel açıdan zengin bir şehirdir. Balıkesir’in tarihi, antik çağlara kadar uzanır. İlk olarak Misyalılar ve Traklar gibi antik halkların yerleşim yeri olan bölge, MÖ 8. yüzyılda Lidya Krallığı’nın egemenliğine girmiştir. Daha sonra Persler, Makedonya Krallığı ve Bergama Krallığı’nın yönetimine giren Balıkesir, bu dönemlerde önemli bir ticaret merkezi olarak gelişmiştir.

Roma İmparatorluğu döneminde “Hadrianutherae” olarak bilinen Balıkesir, Bizans İmparatorluğu’nun egemenliğinde de stratejik bir öneme sahip olmuştur. 11. yüzyılda Selçuklu Türkleri tarafından fethedilen bölge, daha sonra Karesi Beyliği’nin merkezi olmuştur. 14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’na katılan Balıkesir, Osmanlı döneminde tarım, hayvancılık ve ticaretle öne çıkmış, önemli bir yerleşim yeri olmuştur.

Günümüzde Balıkesir, zengin tarihi mirası ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir şehirdir. Marmara ve Ege Denizi’ne kıyısı olan Balıkesir, Ayvalık, Edremit ve Erdek gibi turistik ilçeleriyle ünlüdür. Ayrıca, Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı ve Kaz Dağları gibi doğal alanlar, doğa severler için cazibe merkezi oluşturmaktadır. Tarım ve hayvancılık faaliyetleriyle de önemli bir ekonomik rol oynayan Balıkesir, modern Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri olmaya devam etmektedir.

Bizlere Sosyal Medya'dan Destek Verebilirsiniz

İnstagram İcon Youtube İcon

5/5 - (18 Değerlendirme)

5 Yorum

  1. Harika bir içerik hazırlamışsınız. İyi bir referans oldu ve bu sayede fikrim olarak gezebildim. Çok teşekkür ediyorum şahsım adına

  2. HAZIRLADIĞINIZ VE HAZIRLAYACAĞINIZ TÜM İÇERİKLERİ İLGİYLE TAKİP EDECEĞİM. BÜYÜK EMEK VAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu