Türkiye

Bursa Gezi Rehberi

Bursa Gezilecek Yerler - Şehir Rehberi - Bursa 'da Ne Yapılır?

Bursa gezi rehberi ve şehir haritaları ile birçok detaya ulaşabileceğiniz kaynak oluşturduk. Bu içerik sizlere bilgi edinmenize, tavsiye almanıza yardımcı olacaktır. Kapsamlı ve kullanıcı dostu gezinmelerimizi üstelik ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sizler için, doğa güzellikleri, tarihi yerler, kamp alanları ve konaklama başta olmak üzere birçok kaynağa ulaşacaksınız.

Bursa Gezi Rehberi

Ülkemizin Güney Marmara bölgesinde olan Bursa, birçok gezilecek yer imkanıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Dört bir yanında doğasıyla büyüleyen, tarihiyle ülkemizin mazisini canlandıran bir şehrimizdir. Bursa gezi rehberi ile sizlerde planlamalarınızı kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğumuz haritalar ile mobil cihazlarınızdan kolayca yol tarifi alacaksınız.

Bursa Gezi Rehberi - İlçe Rehberi

Gezilecek yerler listenizi daraltarak zamandan tasarruf edin. Bursa ilçeleri gezilecek yerler listeleri sizlerin seyahatlerini pratik hale getirmek üzere dizayn edildi. Aşağıdaki ilçe görsellerini tıklayın ve o ilçede neler yapabilirsiniz bunları görün. Ayrıca harita kolaylığından da ücretsiz faydalanın.

İlçeler Güncelleniyor

Bursa Gezi Rehberi - Turizm Haritası

Bursa kapsamlı gezi haritası, gezilecek yerler listesi sizlere ücretsiz sunulmuştur.

Harita Güncelleniyor

Bursa Genel Bilgiler

Plaka Kodu : 16
Alan Kodu : (+90) 224
Nüfus (2023) : 3.214.571 Kişi (2023)
En Kalabalık İlçe : Osmangazi / 885.273 Kişi
En Sakin İlçe : Harmancık / 6.334 Kişi
İlçe Sayısı : 17
Bölge : Marmara Bölgesi – Güney Marmara
İklimi : Çoklu İklim Şartları
Rakım : 155 metre
En Yüksek Rakım : 2.543 metre (Uludağ)
Kuzey Enlem : 40° 11′ 30″
Doğu Boylam : 29° 3′ 40″

Bursa Tarihçesi (Kısaca)

Bursa, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan tarihi ve kültürel açıdan zengin bir şehirdir. Tarihi MÖ 2000’li yıllara kadar uzanan Bursa, Frigyalılar, Bitinyalılar, Persler ve Romalılar gibi çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Antik dönemde “Prusa” olarak bilinen şehir, Roma ve Bizans İmparatorlukları döneminde önemli bir ticaret ve kültür merkezi haline gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi’nin Bursa’yı fethetmesiyle birlikte şehir, Osmanlı’nın ilk başkenti olmuştur. 14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan Bursa, birçok önemli tarihi eser ve yapıya ev sahipliği yapmıştır. Bursa, Osmanlı döneminde ticaretin, sanatın ve kültürün merkezi olmuş, birçok önemli medrese, cami, hamam ve külliye inşa edilmiştir.

Günümüzde Bursa, zengin tarihi mirası, doğal güzellikleri ve sanayi alanındaki gelişimiyle dikkat çeken bir şehirdir. Osmanlı döneminden kalan tarihi yapıları, Yeşil Cami, Ulu Cami, Bursa Kalesi ve Kapalı Çarşı gibi önemli eserleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca, Bursa’nın Uludağ gibi doğal güzellikleri ve termal turizm alanları da şehrin turizm potansiyelini artırmaktadır.

Bizlere Sosyal Medya'dan Destek Verebilirsiniz

İnstagram İcon Youtube İcon

5/5 - (17 Değerlendirme)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu