Türkiye

Adana Gezi Rehberi

Adana Gezilecek Yerler - Şehir Rehberi - Adana'da Ne Yapılır?

Adana gezi rehberi ve şehir haritaları ile birçok detaya ulaşabileceğiniz kaynak oluşturduk. Bu içerik sizlere bilgi edinmenize, tavsiye almanıza yardımcı olacaktır. Kapsamlı ve kullanıcı dostu gezinmelerimizi üstelik ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sizler için, doğa güzellikleri, tarihi yerler, kamp alanları ve konaklama başta olmak üzere birçok kaynağa ulaşacaksınız.

Adana Gezi Rehberi

Ülkemizin Akdeniz kıyılarında olan Adana, birçok yer imkanıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Dört bir yanında doğasıyla büyüleyen, tarihiyle birçok medeniyeti canlandıran bir şehrimizdir. Adana gezi rehberi ile sizlerde planlamalarınızı kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğumuz haritalar ile mobil cihazlarınızdan kolayca yol tarifi alacaksınız.

Adana Gezi Rehberi - İlçe Rehberi

Gezilecek yerler listenizi daraltarak zamandan tasarruf edin. Adana ilçeleri gezilecek yerler listeleri sizlerin seyahatlerini pratik hale getirmek üzere dizayn edildi. Aşağıdaki ilçe görsellerini tıklayın ve o ilçede neler yapabilirsiniz bunları görün. Ayrıca harita kolaylığından da ücretsiz faydalanın.

Adana Gezi Rehberi - Turizm Haritası

Adana kapsamlı gezi haritası, gezilecek yerler listesi sizlere ücretsiz sunulmuştur.

Adana Genel Bilgiler

Plaka Kodu : 1
Alan Kodu : (+90) 322
Nüfus (2022) : 2.274.106 Kişi
En Kalabalık İlçe : Seyhan / 795.012 Kişi
En Sakin İlçe : Saimbeyli / 13.621 Kişi
İlçe Sayısı : 15
Bölge : Akdeniz Bölgesi
İklimi : Akdeniz İklimi
Rakım : 23 metre
En Yüksek Rakım : 3.756 metre
Kuzey Enlem : 36°30-38°25
Doğu Boylam : 34°48-36°41

Adana Tarihçesi (Kısaca)

Hititler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar ve Osmanlılar gibi pek çok medeniyet bu bölgede yaşadı. Ayrıca Adana, M.Ö. 6000’lere kadar uzanan bir geçmişe sahip. M.Ö. 4. yüzyılda Büyük İskender’in Pers İmparatorluğu’nu fethetmesiyle Helenistik dönemde önemli bir şehir oldu. Daha sonra Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu’nun kontrolü altına girdi. 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi’nden sonra Türklerin Anadolu’ya yerleşmesiyle, bölgeye Selçuklular hakim oldu. Adana, 1517 yılında Yavuz Sultan Selim’in Memlükleri yendi ve Osmanlı İmparatorluğu bünyesine girdi.

Osmanlı döneminde tarım, ticaret ve kültürel açıdan gelişti. 19. yüzyılın sonlarına doğru demiryolu bağlantılarıyla ticarette önemli bir merkez haline geldi. Bu nedenle 20. yüzyılın başlarında modernleşme sürecine girerek sanayi ve tarım alanlarında hızlı bir gelişim yaşadı. Bugün, Adana Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olarak tarım, sanayi ve ticaretteki önemli konumuyla bilinir. Ayrıca Akdeniz iklimi, verimli toprakları ve stratejik konumuyla dikkat çeker.

Bizlere Sosyal Medya'dan Destek Verebilirsiniz

İnstagram İcon Youtube İcon

5/5 - (26 Değerlendirme)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu