Adana

Adana Pozantı Gezi Rehberi

Adana Pozantı Gezilecek Yerler - İlçe Rehberi - Adana Pozantı 'da Ne Yapılır?

Adana Pozantı gezi rehberi olarak sizlere ilçenin birçok görülmesi gereken yerlerini listeledik. Ülkemizin güzide ilçelerinden birisi olan Pozantı, ziyaret edildiğinde neler yapılır? Sizler için hazırladığımız bu gezi rehberi ile kolaylıkla gezebileceksiniz. Bizlere destek olmak için Gezginleri Keşfet Instagram sayfamızı takip edin.

Adana Pozantı Gezi Rehberi

Adana’nın kuzeydoğusunda bulunan ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ilçelerinden biri olan Pozantı, Toros Dağları’nın eteklerinde yer alır ve tarihi bir geçmişi barındırır. Bu bölge, doğal yaşam alanları ve zengin flora ile dikkat çekerken, aynı zamanda tarihi yapılarıyla da önem taşır. Ayrıca, ilçenin tarımsal faaliyetleri, özellikle üzüm bağları ve meyvecilik alanında yoğunlaşmıştır. Pozantı’nın doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve tarımsal potansiyeli, ziyaretçilere hem doğa ile iç içe keyifli bir zaman hem de tarihi bir yolculuk fırsatı sunar. Adana’nın Pozantı ilçesi, hem doğal zenginlikleri hem de tarihi mirasıyla bölgenin keşfedilmeyi bekleyen önemli bir noktasıdır.

Adana Pozantı Gezi Rehberi – Doğal Güzellikler

Pozantı gezilecek yerler denildiğinde doğal güzellikleri önplandadır. Ayrıca tarihi, turistik yerleri, meydanları ve çok daha fazlasını listeledik.

Belemedik Yaylası

Adana merkezde bulunan yaylaya, merkezden kalkan otobüsler ya da özel arabalarla gidebilirsiniz. Belemedik Yaylası, manzarası ve temiz havası ile vakit geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir bölgedir.

Tekir Yaylası

Adana’nın Tekir Yaylası, Toros Dağları’nın yüksek yamaçlarında yer alıyor. Adana merkezden 45 dakika uzaklıkta olan yayla, dağları ile bilinmiyor. Ancak yükseklerindeki hava, kış mevsiminde ve yağmur zamanı harika oluyor. Ayrıca burada piknik yapan çok fazla insan var. Tekir Yaylası, doğaseverlerin en sık yaşadığı ve doğa turizminin en ön planda olduğu yerlerden biri.

Armutoğlu Yaylası

Adana’nın Armutoğlu Yaylası, Toros Dağları üzerinde yaklaşık 1300 metre yükseklikte bir yer. Adana’nın merkezine 50 km uzaklıkta olan Armutoğlu Yaylası, Torosları seyretmek için harika bir yer. Doğası çok güzel ve sakin olan Armutoğlu Yaylası, doğaseverler tarafından sık sık gezilen yerler arasında yer alıyor. Yazın buraya gitmek, keyifli olduğundan dolayı yaylanın yazları daha kalabalık.

Aşar Yaylası

Aşar Yaylası, Adana’nın Toros Dağları üzerinde yaklaşık 1600 metre yükseklikte yer alan bir yayla. Adana’ya 72 kilometre uzaklıkta olan yaylanın etrafı daha çok ormanlarla çevrili bir yer. Yazın ise yeşilin bir tonunu gördüğümüz yer. Aşar Yaylası, Adana’nın sıcağından kaçıp, daha serin bir iklimde vakit geçirmek isteyenler için çok iyi bir yer.

Fındıklı Köyü Yaylası

Pozantı Fındıklı Köyü Yaylası, Pozantı ilçe sınırları içerisinde, Toros Dağları’nın üzerinde yer alıyor. Pozantı ilçe merkezine yarım saatlik, Adana merkezinden de 1 saatlik uzaklıktaki yayla, Adana ve civar bölgelerinin en güzel yayları içinde yer alıyor. Doğa Tutkunları tarafından sıklıkla tercih edilirken, özellikle piknikçiler ve doğa gezisi yapacaklar için harika bir yer.

İbrahim Paşa Tabyası

İbrahim Paşa Tabyası, Kozan ilçe merkezinde yer alıyor. Adana’daki İngilizler tarafından kuruldu. Osmanlı zamanında, Kozan depremleri ile beraber yıkılmış. Tabyanın kalıntirleri hâlâ ayakta. Şu an için tabya kalıntıları ile bir kule şeklinde duruyor.

Pozantı Ak Köprü

Pozantı Ak Köprü, Pozantı ilçe merkezinde, Bozkırı köyü ile Özden mahallesini birbirine bağlayan bir köprü. 1878 yılından önce, Pozantı ile Ceyhan şehrini bağlayan güzergahın bir parçasını oluşturuyordu. Günümüzde de hala kullanımında durumda olan köprü, Pozantı’nın en eski yerlerinden birisi.

Pozantı Anıt Ağaçları

Pozantı’da bulunan Anıt Ağaçlarının biri Çetinlik Dağı Ormanı’nda, bir diğeri Belemedik köyünde, üçüncüsü ise Bürücek Yaylası’nda bulunmaktadır.

Cemal Paşa Camii ve Çeşmesi

Cemal Paşa Camii ve Çeşmesi, Adana’nın Pozantı ilçe merkezinde yer alıyor. Camii, 1892 yılında Cemal Paşa tarafından yaptırılmıştır. Şu anda hala daha kullanılıyor. Camii de, hâlâ ibadete açık olan, güzel mimarisi, görkemiyle dikkat çekiyor.

Şekerpınar Mesire Alanı

Şekerpınar Mesire Alanı, Adana’nın Pozantı ilçe merkezine çok yakın. Sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenler için harika bir yer. Etrafta çok fazla ağaç var. Bu ağaçlar sayesinde çok güzel bir hava var. Şekerpınar Mesire Alanı, piknik yapmak ve mangal yapmak için harika bir yer. Sıcaktan bunalan herkesin yapacağı ilk iş, Şekerpınar Mesire Alanı’na gitmesi olmalı.

Adana Pozantı Gezi Rehberi Haritası

Sizler için hazırladığımız harita sayesinde kolayca yol tarifi alabilir, haritadaki konumunu görebilirsiniz. Adana gezilecek yerler arasında üst sıralarda yerini alan Pozantı gezi rehberi sizlere iyi bir kılavuz olacaktır. Ayrıca seyahatlerinizde güzergah üzerindeki birçok market, eczane, benzin istasyonu, oteller, restoran gibi alternatifleri de görebilirsiniz. Haritamız bu yüzden sizlerin işlerini kolaylaştıracaktır.

5/5 - (16 Değerlendirme)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu