Türkiye

Burdur Gezi Rehberi

Burdur Gezilecek Yerler - Şehir Rehberi - Burdur 'da Ne Yapılır?

Burdur gezi rehberi ve şehir haritaları ile birçok detaya ulaşabileceğiniz kaynak oluşturduk. Bu içerik sizlere bilgi edinmenize, tavsiye almanıza yardımcı olacaktır. Kapsamlı ve kullanıcı dostu gezinmelerimizi üstelik ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sizler için, doğa güzellikleri, tarihi yerler, kamp alanları ve konaklama başta olmak üzere birçok kaynağa ulaşacaksınız.

Burdur Gezi Rehberi

Ülkemizin Akdeniz bölgesinde olan Burdur, birçok gezilecek yer imkanıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Dört bir yanında doğasıyla büyüleyen, tarihiyle ülkemizin mazisini canlandıran bir şehrimizdir. Burdur gezi rehberi ile sizlerde planlamalarınızı kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğumuz haritalar ile mobil cihazlarınızdan kolayca yol tarifi alacaksınız.

Burdur Gezi Rehberi - İlçe Rehberi

Gezilecek yerler listenizi daraltarak zamandan tasarruf edin. Burdur ilçeleri gezilecek yerler listeleri sizlerin seyahatlerini pratik hale getirmek üzere dizayn edildi. Aşağıdaki ilçe görsellerini tıklayın ve o ilçede neler yapabilirsiniz bunları görün. Ayrıca harita kolaylığından da ücretsiz faydalanın.

İlçeler Güncelleniyor

Burdur Gezi Rehberi - Turizm Haritası

Burdur kapsamlı gezi haritası, gezilecek yerler listesi sizlere ücretsiz sunulmuştur.

Harita Güncelleniyor

Burdur Genel Bilgiler

Plaka Kodu : 15
Alan Kodu : (+90) 248
Nüfus (2023) : 277.452 Kişi (2023)
En Kalabalık İlçe : Merkez / 117.537 Kişi
En Sakin İlçe : Kemer / 2.888 Kişi
İlçe Sayısı : 11
Bölge : Akdeniz Bölgesi
İklimi : Karasal İklim
Rakım : 950 metre
En Yüksek Rakım : 2.598 metre (Koçaş Dağı)
Kuzey Enlem : 36º-53′ ve 37º-50′
Doğu Boylam :  29º-24′ ve 30º-53′

Burdur Tarihçesi (Kısaca)

Burdur, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde yer alan tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü bir şehirdir. Antik çağlardan beri yerleşim yeri olan Burdur’un tarihi, MÖ 3000’li yıllara kadar uzanır. Lidya, Frigya ve Persler gibi antik uygarlıkların egemenliğinde kalan bölge, daha sonra Roma ve Bizans İmparatorlukları tarafından yönetilmiştir.

Burdur, 13. yüzyılda Türklerin hakimiyetine girmiştir. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde önemli bir ticaret ve kültür merkezi olan şehir, özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun zamanında tarım ve hayvancılık alanında gelişmiştir. Osmanlı döneminden kalan yapılar, şehrin tarihî mirasını yansıtmaktadır.

Günümüzde Burdur, zengin tarihi mirası ve doğal güzellikleriyle turistlerin ilgisini çeken bir şehirdir. Burdur Gölü ve çevresi, görsel ve ekolojik açıdan önemli bir alan olup, kuş gözlemciliği için ideal bir bölgedir. Ayrıca, Antik dönemden kalma Sagalassos Antik Kenti ve Bucak Kaplıcaları gibi turistik mekanlar da şehrin cazibe merkezlerindendir.

Bizlere Sosyal Medya'dan Destek Verebilirsiniz

İnstagram İcon Youtube İcon

5/5 - (19 Değerlendirme)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu