Türkiye

Ağrı Gezi Rehberi

Ağrı Gezilecek Yerler - Şehir Rehberi - Ağrı 'da Ne Yapılır?

Ağrı gezi rehberi ve şehir haritaları ile birçok detaya ulaşabileceğiniz kaynak oluşturduk. Bu içerik sizlere bilgi edinmenize, tavsiye almanıza yardımcı olacaktır. Kapsamlı ve kullanıcı dostu gezinmelerimizi üstelik ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sizler için, doğa güzellikleri, tarihi yerler, kamp alanları ve konaklama başta olmak üzere birçok kaynağa ulaşacaksınız.

Ağrı Gezi Rehberi

Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde olan Ağrı, birçok yer imkanıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Dört bir yanında doğasıyla büyüleyen, tarihiyle birçok medeniyeti canlandıran bir şehrimizdir. Ağrı gezi rehberi ile sizlerde planlamalarınızı kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğumuz haritalar ile mobil cihazlarınızdan kolayca yol tarifi alacaksınız.

Ağrı Gezi Rehberi - İlçe Rehberi

Gezilecek yerler listenizi daraltarak zamandan tasarruf edin. Ağrı ilçeleri gezilecek yerler listeleri sizlerin seyahatlerini pratik hale getirmek üzere dizayn edildi. Aşağıdaki ilçe görsellerini tıklayın ve o ilçede neler yapabilirsiniz bunları görün. Ayrıca harita kolaylığından da ücretsiz faydalanın.

Ağrı Gezi Rehberi - Turizm Haritası

Ağrı kapsamlı gezi haritası, gezilecek yerler listesi sizlere ücretsiz sunulmuştur.

Ağrı Genel Bilgiler

Plaka Kodu : 4
Alan Kodu : (+90) 472
Nüfus (2022) : 510.626 Kişi (2022)
En Kalabalık İlçe : Merkez / 148.765 Kişi
En Sakin İlçe : Hamur / 16.152 Kişi
İlçe Sayısı : 8
Bölge : Doğu Anadolu Bölgesi
İklimi : Karasal İklim
Rakım : 1632 metre
En Yüksek Rakım : 5.137metre (Ağrı Dağı)
Kuzey Enlem : 38˚ 59′ – 40˚ 02’′
Doğu Boylam : 42˚ 15′ – 44˚ 36′

Ağrı Tarihçesi (Kısaca)

Ağrı, tarihi oldukça eskiye dayanan bir bölgedir. Antik dönemlerde Urartu Krallığı’nın etkisi altındaydı. Ardından Persler, Romalılar ve Bizanslılar gibi çeşitli medeniyetler bu bölgeye hakim oldu. 11. yüzyılda Selçuklular ve Akkoyunluların egemenliği altına girdi. Osmanlı İmparatorluğu’nun genişlemesiyle 16. yüzyılda Osmanlı topraklarına katıldı.

19. yüzyılın sonlarına doğru Ruslarla yapılan savaşlar sonucunda Ağrı’nın bazı bölgeleri Rus İmparatorluğu tarafından işgal edildi. Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra Türkiye’nin bir ili olarak yer aldı.

Günümüzde Ağrı, kültürel zenginlikleri, tarihi mirası ve etkileyici doğal güzellikleriyle bilinir. Ayrıca, Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’na ev sahipliği yapmasıyla da dikkat çeker.

Bizlere Sosyal Medya'dan Destek Verebilirsiniz

İnstagram İcon Youtube İcon

5/5 - (22 Değerlendirme)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu